Senior iOS Developer
  • Warszawa
Warszawa, Warszawa, mazowieckie, Polska
TeamQuest Sp. z o.o.
17. 9. 2024

Nasz klient, działający na rynku od 15 lat, jest liderem w dostarczaniu innowacyjnych rozwiązań IT, skupiając się na zarządzaniu wiedzą i optymalizacji doświadczeń klientów. Jego flagowym produktem jest zintegrowane narzędzie Customer Experience - KMS Lighthouse, które umożliwia efektywną komunikację z klientem oraz poprawę jakości obsługi przy jednoczesnym obniżeniu kosztów operacyjnych. Specjalizując się w administrowaniu danymi, firma oferuje rozwiązania takie jak integracja z social media, e-mail, CRM, chatbotami, katalogami produktów, ankietami oraz modułami e-learningowymi dla agentów. Poszukujemy osób z pasją do zarządzania wiedzą, obsługi klienta oraz specjalistów IT, którzy dołączą do zespołu ekspertów naszego klienta, wspierając wdrażanie innowacyjnych rozwiązań na rzecz znaczącej poprawy doświadczeń klientów.

Wymagania:

  • A top-talent software engineer with at least 5 years of hands-on experience in developing iOS applications.
  • Experienced in building large-scale products and have a deep knowledge and understanding of software architecture.
  • Skilled in Swift development.
  • Keen to develop features in the iOS environment, utilizing SwiftUI, UIKit, Xcode Cloud, and TestFlight.
  • Proficient in writing tests with XCTest and XCUITest.
  • Familiar with UI design principles, patterns, and best practices. *Experienced with a variety of first and third-party frameworks such as Core Bluetooth, AV Foundation, HealthKit, Charts, and many more.
  • Knowledgeable about GraphQL and serverless backends.
  • Familiar with video streaming practices
  • Preferably holding a degree in Computer Science or a related field. *Eager to learn new technologies and tackle challenges.
  • Fluent in English and Polish is a must

Oferujemy:

Obowiązki:

  • Build beautiful B2C applications for iOS, focusing on great user experience, scalability, and performance.
  • Design, code, and manage large-scale applications end-to-end.
  • Code in Swift and understand its advantages.
  • Reliably deliver high-quality software on assigned projects.
  • Work with the team to break down tasks.
  • Interact with our backend systems.
  • Work with a passionate, energized group of exceptional people. Work with a passionate, energized group of extraordinary people,
  • Set the technical foundations to enable future product and team growth. Have so much fun and exciting things to do.

  • Praca Warszawa
  • Warszawa - Oferty pracy w okolicznych lokalizacjach

    111 387
    20 584